Proloterapi hastası olup olmadığınızı gösteren 10 kriter

 1. Ağrım var ve bir travma sonrası gelişti. O travmadan beri ağrı duyuyorum.
 2. Düşme çarpma olmadı, ancak eklemlerimde gittikçe artan bir ağrı var. Yol yürümek ve çömelmekle ağrım artıyor. Eklemlerimden ses geliyor.
 3. Çok az ağrım var, ağrı kesici almama gerek yok duymuyorum ancak. Ağrımın ilerlemesinden korkuyorum. Dizinde kireçlenme var dediler.
 4. Ağrım var ama çok sağlıklıyım. Başka hiçbir problemim  yok.
 5. Yaşam standartımı düşüren ve hareketlerimi kısıtlayan ağrım ve hareket kısıtlılığım var.
 6. Bazı aktiviteler ağrımı arttırıyor.
 7. Kas spazmları kesinlikle benim ağrımın  bir parçasıdır.
 8. Ağrıdan kurtulsam başka sorunum yok.
 9. NMR ve Grafilerimde hiç bir problem çıkmadı ama ağrım var. Doktorlar bel fıtıgı baslangıcı dediler.
 10. Bende bir his ve duyu kusuru yok. Uyuşukluk yok. Ancak ağrım var.

Diyorsanız siz PROLOTERAPİ hastasısınız. Sorununuzu Proloterapi bilmeyen birinin çözmesi çok uzak bir olasılıktır.

Proloterapi ile ilgili merak ettiklerinizi PROLOTERAPİ TV‘de izleyebilirsiniz. Tıklayınız

Proloterapi nasıl çalışır

Proloterapi: Hipertonik dextroz, fenol, gliserin, düşük konsantrasyonlarda lidokain, cod liver oil gibi irritan ve proliferatif maddelerin ekleme, tendonlara, ligamentlere enjekte edilmesi esasına dayanır.

Hastaya uzun bir öykü ve muayene sürecinden sonra, tanı konulmaktadır ve sorunlu alana, proliferatif madde enjeksiyonları yapılmaktadır.

Hastalığın ağırlığına, kronikleşmesine, hastanın tamir mekanizmasının yeterliliğine bağlı olmakla birlikte, genellikle uygulamanın üçüncü haftasından sonra klinik düzelme ve semptomların kaybolduğu gözlenmektedir.

Eklem aralığının daraldığı, diz protezi önerilen vakaların radyolojik takiplerinde kıkırdak dokusunun yeniden tamir olduğu ve eklem hareket açısının arttığı, radyolojik düzelme saptandığı bildirilmektedir.

Bilindiği gibi hiçbir yöntemin, tek başına yeterli olmadığı durumlar ve klinik tablolarla her hekim sık sık karşılaşmaktadır.

Refleks tedavileri genellikle dokudaki enformasyon ve fonksiyon bozukluğu aşamasında başarılı olabilirken, eklemde ve organda başlayan dejeneretif değişikliklerde pek başarılı olamamakta veya başarı çok zaman almaktadır.

Ancak Proloterapi morfolojik değişikliklerin olduğu, Artroz, Epikondilit, avaskuler nekroz, gibi kronik ve ağır tablolarda başarılı olmaktadır.

Bu görüşlerimiz www.pubmed.com de yayınlanan bilimsel çalışmalara ve klinik uygulamalarımıza dayanmaktadır. Pubmed e girdiğimizde proloterapi hakkında önemli çalışmaların yapıldığı görülecektir.

Prolotherapy injections, saline injections, and exercises for chronic …

Spine (Phila Pa 1976). 2004 Jan 1;29(1):9-16; discussion 16. Prolotherapy injections, saline injections, and exercises for chronic low-back pain: a randomized …

www.ncbi.nlm.nih.gov

www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14699269

Google’dan alınma – 2/2012

A systematic review of prolotherapy for chronic musculoskeletal pain.

OBJECTIVE: Prolotherapy, an injection-based treatment of chronic musculoskeletal pain, has grown in popularity and has received significant recent attention.

www.ncbi.nlm.nih.gov

www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16162983

Google’dan alınma – 2/2012

Long-term effects of dextrose prolotherapy for anterior cruciate …

CONTEXT: Use of dextrose prolotherapy. Prolotherapy is defined as injection that causes growth of normal cells or tissue. OBJECTIVE: Determine the 1 and 3 …

www.ncbi.nlm.nih.gov

www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12776476

Google’dan alınma – 2/2012

Prolotherapy injections for chronic low-back pain.

Apr 18, 2007 … BACKGROUND: Prolotherapy involves repeated injections of irritant solutions to strengthen lumbosacral ligaments and reduce some types of …

www.ncbi.nlm.nih.gov

www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17443537

Google’dan alınma – 2/2012

The efficacy of prolotherapy for lateral epicondylosis: a pilot study.

OBJECTIVES: To assess whether prolotherapy, an injection-based therapy, improves elbow pain, grip strength, and extension strength in patients with lateral …

www.ncbi.nlm.nih.gov

www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18469566

Google’dan alınma – 2/2012

Randomized prospective double-blind placebo-controlled study of …

CONTEXT: Use of prolotherapy (injection of growth factors or growth factor stimulators). OBJECTIVE: Determine the effects of dextrose prolotherapy on knee …

www.ncbi.nlm.nih.gov

www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10710805

Google’dan alınma – 2/2012

Efficacy of dextrose prolotherapy in elite male kicking-sport athletes …

OBJECTIVE: To determine the efficacy of simple dextrose prolotherapy in elite kicking-sport athletes with chronic groin pain from osteitis pubis and/or adductor …

www.ncbi.nlm.nih.gov

www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15827920

Google’dan alınma – 2/2012

Intraligamentous injection of sclerosing solutions (prolotherapy) for …

Spine J. 2005 May-Jun;5(3):310-28. Intraligamentous injection of sclerosing solutions (prolotherapy) for spinal pain: a critical review of the literature. Dagenais S …

www.ncbi.nlm.nih.gov

www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15863087

Google’dan alınma – 2/2012

Side effects and adverse events related to intraligamentous injection …

SETTING: Postal survey of practitioners of prolotherapy for back and neck pain in … PARTICIPANTS: A sample of prolotherapy practitioners from 2 professional …

www.ncbi.nlm.nih.gov

www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16813776

Google’dan alınma – 2/2012

Critical review of prolotherapy for osteoarthritis, low back pain, and …

The current scientific literature relevant to the use of prolotherapy for osteoarthritis, low back pain, and other musculoskeletal conditions was reviewed and …

www.ncbi.nlm.nih.gov

www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15100629

Google’dan alınma – 2/2012

ÖNCE

SONRA

Proloterapi: Proliferatif tedavi, rejeneratif enjeksiyon tedavisi veya proliferatif enjeksiyon tedavisi adlarıyla bilinen bir tedavi yöntemidir.  Proliferatif ve irritan solisyonların vücuda enjekte edilmesi esasına dayanır. Enjeksiyonlar, genellikle zedelenmiş, aşınmış, güçleri azalmış tendon ve ligamentlere ve eklemlere yapılır.

Böylece eklem, tendon ve kas ağrıları tedavi edilir. Enjekte edilen proliferatif maddeler eklemde, tendonların kaslarla birleşme noktalarında ve kasların kemiğe yapışma yerlerinde, fibro-osseöz bileşkede (enthesis) inflamatuar bir süreç başlatır.

Bu inflamasyon tamir mekanizmasını tetikler, gerek kıkırdak dokusunda gerekse kollagen fibrillerin oluşmasında ve tamirinde yeni bir süreç başlar. Bu yeniden tamir süreci mikroskobik ve makroskobik olarak gösterilmiş ve bu konuda www. pubmed.com da önemli yayınlar bulunmaktadır. Ortalama üç hafta süren inflamasyon sonucunda hastada klinik düzelme başlar.

Kıkırdak, tendon, eklem, kas sorunlarında sadece ağrının geçmesi değil, klinik tablonun iyileşmesi de sağlanır.

Not:Proloterapi bir tamamlayıcı tıp branşı değildir. Klasik okul tıbbı temellerine dayanır. Klingart’ın beş beden tanımlaması üzerinden anlatmak gerekirse, öncelikli etkisi fizik beden üzerindendir. Bu nedenle hedef kitlemiz tamamlayıcı tıpla uğraşan hekimlerden çok tüm hekimlerdir.

Türkiye’de Proloterapi

Bir hekim ve ortopedist olarak yaklaşık 25 yıldır kronik eklem, kas, tendon ve kemik hastalıkları ile uğraşmaktayım.

Yıllardır süren bir topuk dikeni ağrısı, geçmeyen diz sızıları, ameliyat olduğu halde düzelmeyen bel fitiğı kaynaklı sorunlarla sık sık karşılaşmaktayım. Klasik tıbbın, ilaç, fizik tedavi ve ameliyat şeklindeki yaklaşımının dışında, başka bir yol olduğunu farkettiğimde Nöralterapi, ozon tedavisi ve proloterapi konuları mesleki hayatımın baş köşesine oturdu.

Nöralterapi,klasik yaklaşımla ifade edemediğimiz sorunlarda önümüze yeni ufuklar açtı. Sanki yeni bir lisan öğrenmiş kadar, vücudumuzun dilinden anlar hale geldik.

Ozon tedavisi ile yaraya, diyabetik ayağa çok faydalı olduk. İnsanların bacaklarının kesilmesine engel olduk. Amputasyon kararı verilmiş bacakları yeniden hayata kattık.

İtalya’da Prof.Dr.Jeffrey J. Patterson’dan aldığım eğitim ve katıldığım uluslararası çalışmalar, yıllardır uyguladığım PRP ve enjeksiyon tekniklerine Proloterapiyi eklememe  vesile oldu. Eklem sorunlarının dayanılmaz ağırlığını tedavi etmeye çalışan bir branşın mensubu olarak, Proloterapiye aşık oldum. Proloterapinin aşınmış kıkırdağı yeniden düzelttiğini görmek, ameliyat olmazsan felç olursun denilen bir bel fıtığını ameliyatsız tedavi etmek, heyecan vericiydi. Bu yöntemi ülkeme kazandırmalıydım. Belki de yaradılış amacım buydu. Bu kararımdan sonra: Birkaç fedakar ve çalışkan arkadaşlarımla, Bilimsel Proloterapi Derneğini kurdum.

Proloterapiyi sistematik düzenli bir müfredata dönüştürdüm, Bilimsel Proloterapi eğitimlerine başkanlık ve önderlik ettim. Bu metodu, ulusal ve uluslararası kongrelerde sunarak tanıtmaya ve sevdirmeye, öğretmeye çalıştım. Halen bir hekim ve ortopedist  olarak, bu tedavi metodunun yerleşmesine çalışmaktayım.

31 mart 2012 de yapılan ilk Proloterapi kursunun üzerinden yaklaşık 2 yıl geçti. 17.02.2013 de ilk mezunlarımızı verdik. Şimdi ülkemizde 32 kişi Proloterapi Uzmanı oldu. Yapılan sözlü ve yazılı sınavdan herkes tama yakın puan alarak mezun oldu. Sağlık Bakanlığı yıllardır Tamamlayıcı Tıp yapıyoruz diyen birçok dernek ve yönteme itibar etmezken, 2 yıldır ülkemize kazandırmaya çalıştığımız Proloterapiyi önemsedi ve Tamamlayıcı Tıp uygulaması olarak kabul ettiğini yayınladı. Bu 2 yıl gibi kısa bir sürede önemli bir başarıdır.

Bulunduğunuz şehirdeki Proloterapi Uzmanına www.proloterapidernegi.com dan Uzmanlarımız listesinden ulaşabilirsiniz.

Bu egitimlere katılmak isteyen hekimlere,  Denizli’de ayda 1 hafta sonu kurs veriyoruz.  Kurslara kayıt yaptırmak isteyan hekimler,  www.proloterapidernegi.com adresinden yıllık egitim programı başlığına girerek gerekli başvuruları yapabilirler. www.drhasandogan.com gerekli bilgileri alabilirler.

Proloterapi derneğinin telefonu: 0258 2653264 den dernek sekreteri Seher Çakmak’a kayıt yaptırabilirler.

Denizli de ulaşım ve konaklama konularını www.denizliozon.com adresinden hastalar için bölümünden temin edebilirler.

EĞİTİM PROGRAMI KAPSAMI

EĞİTİMİN İÇERİĞİ  DERS SAATİ

TEORİK UYGULAMA

1. Proloterapide Temel Kavramlar   Proloterapinin Tanımı   Proloterapi Tarihçesi ve Gelişimi   Yara İyileşmesi ve Doku Tamiri   Proloterapi Etki Mekanizması   Proliferant Solüsyonlar   Proloterapide Analjezi   Proloterapide Enjeksiyon Sıklığı  Proloterapide Egzersizin Önemi Teorik 6saat    Pratik 4 saat

2. Servikal ve Temporomandibuler Eklem Proloterapisi   Servikal Vertebra Anatomisi   Temporomandibuler Eklem Anatomisi   Anatomik Tehlikeli Bölgeler   Yansıyan Ağrılar  Klinik Hikaye   Fiziki Muayene   Proloterapi Enjeksiyonları Teorik 12saat    Pratik 8 saat

3. Toraks ve Kosta Proloterapisi  Anatomi   Anatomik Tehlikeli Bölgeler   Yansıyan Ağrılar   Klinik Hikaye   Fiziki Muayene  Proloterapi Enjeksiyonları Teorik 10 saat   Pratik 8 saat

4. Omuz Proloterapisi   Anatomi   Anatomik Tehlikeli Bölgeler   Klinik Hikaye   Yansıyan Ağrılar   Fiziki Muayene   Proloterapi Enjeksiyonları Teorik 8 saat   Pratik 6 saat

5. Dirsek Proloterapisi  Anatomi   Anatomik Tehlikeli Bölgeler   Klinik Hikaye   Yansıyan Ağrılar   Fiziki Muayene   Proloterapi Enjeksiyonları       Teorik 6 saat   Pratik 4 saat

6. El Bileği ve El Proloterapisio   Anatomi   Anatomik Tehlikeli Bölgeler   Klinik Hikaye   Yansıyan Ağrılar   Fiziki Muayene   Proloterapi Enjeksiyonları Teorik 6saat   Pratik 4 saat

7. Lumbosakral Bölge Proloterapisi      Anatomik Tehlikeli Bölgeler,  Klinik Hikaye   Yansıyan Ağrılar   Fiziki Muayene   Proloterapi Enjeksiyonları Teorik12 saat   Pratik 4 saat

8. Pelvis ve Kalça Proloterapisi   Anatomi   Anatomik Tehlikeli Bölgeler   Klinik Hikaye   Yansıyan Ağrılar   Fiziki Muayene   Proloterapi Enjeksiyonları teorik 12 saat    Pratik 8 saat

9. Diz Proloterapisi   Anatomi   Anatomik Tehlikeli Bölgeler   Klinik Hikaye,  Yansıyan Ağrılar,   Fiziki Muayene,   Proloterapi Enjeksiyonları Teorik 8 saat    Pratik 6 saat

10. Ayak Bileği ve Ayak Proloterapisi   Anatomi   Anatomik Tehlikeli Bölgeler   Klinik Hikaye   Yansıyan Ağrılar   Fiziki Muayeneo   Proloterapi Enjeksiyonları 8 saat    6 saat

11. Genel Tekrar     Teorik 2saat   Pratik 2 saat

11. Pratik Uygulama         Teorik 90 saat, Pratik 60 saat

Toplam  150 saat

Proloterapi Nasıl Uygulanır?

Hastanın klinik tablosu, uzun detaylı ve bilimsel bir anamnezle değerlendirilir. Klinik muayene  manuel tedavi, kinesyoloji, fizik tedavi ve ortopedik yaklaşımların bütününü kapsayan bir teknikle detaylı olarak yapılır. Proloterapi eğitimlerinin önemli bir kısmı bu fizik muayenenin öğretilmesine dayananır.

Saptanan klinik durumda tendonların, ligamentlerin, eklem kıkırdağının, kemiğin ve postürün  tek tek rolleri değerlendirilir.

Genellikle ligamentin olayda temel sıkıntıya neden olduğu saptanmaktadır. Bu durumda proliferant maddeler, enjeksiyon tekniği ile hastaya uygulanır. Bu uygulamanın etkisi yaklaşık 3 hafta içinde görülür. (aşağıdaki resime bakınız)

Birinci resimde fibriller arasındaki lezyon işaret edilmektedir. Proloterapi uygulandıktan 3 hafta sonra 2. resimde hücre proliferasyonu görülmektedir.

Hasta iğne uygulanmasında dolayı çok az ağrı duyar. Bu ağrı, araba kullanmasına ve günlük işlerini yapmasına engel olacak bir ciddiyette değildir. Ancak ağır bedensel işlerde çalışıyorsa 24 saat istirahat önerilebilir.

Ağrıyı tolere edemeyen hastalarda lokal anestetik kremler ve spreyler önerilebilir.

Aynı noktaya 3 hafta sonra ikinci uygulama yapılır. Fakat hastanın birden fazla şikayeti varsa, 3 gün sonra hastayı görmek ve yapılan tedaviye verdiği reaksiyonu değerlendirmek önemlidir.

Proloterapi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

 1. Eklem gevşeklikleri ve güç kaybı (laksite)
 2. Tendinit (Tendon ve ligamentlerde iyileşmeyen kronik rahatsızlıklar)
 3. Bursit (eklem ve tendonların kayganlığını sağlayan sıvı üreten organlarda inflamasyon)
 4. Artroz (eklem kireçlenmeleri, aşınma ve eskimeler)
 5. Avaskuler nekrozlar( kemik dokunun yetersiz kan akımı nedeniyle nekroze olması)
 6. Kas ve tendonların tekrarlayan şişmeler ve ağrılar sonucu işlev yapamadıkları rahatsızlıklar
 7. Tekrarlayan baş ağrılar
 8. Tekrarlayan boyun ağrıları
 9. Tekrarlayan sırt ağrıları
 10. Tekrarlayan bel ağrıları
 11. Omurgalarda, göğüs kafesinde ve kaburgalarda geçmeyen kas ve ligament ağrıları
 12. Migren
 13. Topuk dikeni
 14. Ayak bilek, el bilek burkulmaları sonrası geçmeyen ağrılar
 15. Koksidinia (Kuyruk sokumu ağrısı)
 16. Skolyoz (skolyozda bilinenin aksine ligament inbalansı çok önemli bir sebebdir)
 17. Kifoz
 18. Osteitis Pubis
 19. Kondromalazi
 20. Meniskopati
 21. Tenisçi dirseği (epikondilit)
 22. Plantar fasitis
 23. Morton nörinoması
 24. Ameliyat sonrası iyileşmeyen bel fıtıkları
 25. Ameliyat sonrası geçmeyen kas, eklem ağrıları
 26. Tetik noktalar
 27. Fibromiyalji
 28. Temporomandibuler eklem hipermobilitesi
 29. Karpal Tunel Sendromu
 30. Spor yaralamaları
 31. Siyatik ağrıları
 32. Perthes hastalığı
 33. Metatarsalji
 34. Lumbalji

Vakalar

1.Uluslararası Ozon Kongresinde sunulan poster

OZON UYGULAMALARI SONUCU YARA İYİLEŞMESİ

Amaç: Beslenmesi ve kanlanması bozulan yaralarda, oksijenizasyonun sağlanması ve fonksiyonel iyileşme için, ozon uygulamalarının başarısını göstermek. Oldukça pahalı ve zahmetli olan yara tedavi protokollerine, daha etkili, başarılı ve ucuz bir yöntem olan ozon uygulamasının ülkemiz realitesine daha uygun bir seçenek olduğunu ortaya koymak.

Hastalar ve Yöntem :  Osteomyelit, Liken planus, Burger Hastalığı ve Travma sonrası oluşan enfekte yara ve crush yaralanma olan 5 vaka bu çalışma için seçildi. Bu hastalar daha önce en az bir merkezde tedavi altına alınmış ancak tedavisi başarılamayan vakalardı. Hastalara gerekli asepsi ve sterilizasyon şartlarında, yara tedavisi  uygulandı, Ancak alışıla gelmiş yara bakımı dışında, bir yaklaşımla   ozon tedavisi uygulanmıştır. Tüm vakalara Magor otohemoterapi(100 cc kan 100cc 20mgr/cc ozon)  Minor otohemoterapi,(5cc 15mgr/cc ozon ve 5 c kan)   Torba (enfekte vakalarda akıntı, püy ve nekroz varsa 50mgr/cc ozon,  aktif enfeksiyon bittikten sonra epitelizasyon ve yara kapanması için 25-30 mgr/cc ozon) veya vakum, tedavisi uygulandı.En az 10 seans uygulandı. Tüm hastalarda tedavi başarılı oldu. Ekstremitelerdeki iyileşmelerde hiçbir kontraktür ve hareket kısıtlılığı gelişmedi.

BULGULAR :

VAKA:1 

MY Erkek. 46 yaşındaMermer ocağı işçisi, iş kazası, Crush yaralanma,fibula kırığı, Hiç antibiyotik kullanılmadı.ilk 3 doz 50 mgr/cc ozon uygulaması sonrası enfeksiyon tamamen önlendi. Yara epitelizasyonu için 25mgr/ml ozon ile 7 seans daha uygulandı.

VAKA :2

N.G , Bayan 53 yaşında, Ev Hanımı, Liken Planus tanısı ile 18 ay  Üniversite Dermatoloji Kliniğinde de tedavi görmüş. Hastanın tüm ilaçları kesildi. Torbalama sistemiyle 40mgr/cc ozon,   haftada 2 defa uygulandı.

VAKA:3

B.T. Erkek, 35 yaşında,Serbest, Burger Hastası, Antibiyotikler kesildi. Şiddetli ağrı duyan bir hasta.

VAKA:4

S.İ , Bayan, 75 Yaşında,Ev Hanımı, Açık Kalp ameliyatı sonrası Sternum osteomyeliti gelişmiş. 6 Ay antibiyotik tedavisi, cerrahi yara debritmanı yapılmış. Üre 78 mgr/dl  olunca kliniğimize gönderildi. Hastanın tüm antibiyotikleri kesildi. Vakum uygulaması ile 50mgr/cc ozon gün aşırı uygulandı. 3.haftadaki sonu

VAKA:5

İ.D. 22 yaşında Sanayi işçisi. İş kazası sonrası parmakta crush yaralanma. Başka merkezde amputasyon önerilmiş. Haftada 2 defa 40 mgr/cc Torba uygulaması toplam 10 seans uygulandı. Tedavi öncesi ve sonrası görüntüleri:

Not: (Bu tedavi sonrası beklenen kontraktür komplikasyonunun oluşmadığı dikkate değer bir ayrıntıdır.)

Sonuç: Ozon tedavisi ile, Yara iyileşmesinde başarılı neticeler elde edilmektedir. İyileşen yaralarda kontraktür ve eklem fonsiyonlarında bozulma olmaması ve antibiyotik kullanılmaması küçümsenmeyecek avantajlardır. Yan etkisi yoktur. Ucuz ve kolay bir uygulamadır. Önemli bir seçenek gibi görünmektedir.

Kaynaklar:

1-Viebahn,R.”The use of Ozon Medicine” 3rd English Edition(Iffezheim,Germany:ODREI-Publishers, 1999) p.95-119

2-Bocci,V.”Biolojical and clinical effects of ozone.Has ozone therapy a future medicine?” British journal of Biomdical Science 1999, 56: 270-279